Sentetik Buz Pisti ve Doğal Buz Pisti Farkları

Anasayfa Bizden Haberler Sentetik Buz Pisti ve Doğal Buz Pisti Farkları

Zamanında ilerlemesi ile birlikte buz pisti işletmeciliğine dair talep fazlasıyla artmakta. Bu noktada sentetik mi yoksa doğal buz pisti mi seçeneklerden hangisini tercih etmeleri konusunda işletmecilerin kafası oldukça karışmaktadır. Biz de bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için bugünkü blog yazımızda sentetik ve doğal buz pisti farklarına yer vermek istedik.

Teknik Olarak Sentetik ve Doğal Buz Pistinin Farkları 

Doğal buz pistleri, soğutma grubu, zemin serpantin borulama ve sirkülasyon sistemi ile birlikte suyun dondurulması sonucunda oluşan buz pistidir. Sentetik buz pisti ise; ana maddesi buz yerine yüksek yoğunluklu polimer bileşiği olan buz pistidir. Donması bakımından doğal buz pisti sadece soğuk kış iklimlerinde mümkünken, sentetik buz pisti her mevsim ister çöl iklimi olsun herhangi bir soğutmaya ihtiyacı olmadığından her yerde rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal buz üzerinde patinaj yapan paten bıçağı, buzun mikroskobik üst tabakalarının sıcaklığını arttırarak sürüklenmeyi azaltır ve bıçağın buz üzerinde kaymasına neden olur. Sentetik buz pateni pistinde, suni yüzey üzerindeki paten bıçağındaki sürtünmeyi daha da azaltmak için sentetik buz ürünleri arasında sıvı yüzey gelişmeleri yaygındır. Çoğu sentetik buz ürünü sıvı olmadan kaykay yapılmasına izin verir.

Sentetik buz ürünü ile paten yapmak için daha az çaba gerekir. Patenciler zahmetsiz paten oynamayı tercih ederler.

Sentetik buz yüzeyi patenleri çok daha yavaş yıpranır. Sentetik buzların çoğunun paten bıçaklarını daha yavaş bir şekilde aştığı bilinmektedir.

Kurulum Kolaylığı Açısından Sentetik ve Doğal Buz Pistinin Farkları

Sabit ve mobil olarak iki ayrı şekilde imal edilen doğal buz pisti sistemleri spor müsabakaları, sosyal faaliyetler, ticari tesisler ve daha birçok aktivitelerde kullanılmak için düzenlenebilmektedir. Doğal buz pistleri genellikle yarı açık alanlara ve kapalı alanlara kurulabilirken, sentetik buz pistleri yada diğer adıyla yapay buz pateni pistleri açık alanlara, sahil alanlarına, parklara vb. daha bir çok açık veya kapalı alana rahatlıkla kurulabilir.

Bakım Kolaylığı Açısından Sentetik ve Doğal Buz Pistinin Farkları

Sentetik buz pisti ve doğal buz pisti yapıları birbirinden farklılık gösterdiği için bakımları da farklılık göstermektedir. Buz pisti bakımı güvenlik ve harcanan enerji açısından önem taşımaktadır. Doğal buz pistleri genellikle yarı açık alanlara ve kapalı alanlara kurulabilirken, sentetik buz pistleri yada diğer adıyla yapay buz pateni pistleri açık alanlara, sahil alanlarına, parklara vb. daha bir çok açık veya kapalı alana rahatlıkla kurulabilir.

Maliyet Açısından Sentetik ve Doğal Buz Pistinin Farkları

Sentetik buz pisti ile doğal buz pisti arasında en belirgin farklar yatırım ve işletme maliyetleridir. Doğal buz pisti yatırım maliyeti, sentetik buz pisti yatırım maliyetine göre biraz daha yüksektir. Bunun yanında sentetik buz pistleri, herhangi bir su veya elektrik kullanmadan çalışır böylece doğal buzla ilgili maliyetin çok altında çalıştırılabilir .Soğutma grubu, elektrik sistemi, sirkülasyon sistemi, alt ve üst yapı maliyetleri sebebi ile sentetik buz pistlerine göre yatırım maliyeti daha yüksek olan doğal buz pistleri, buna rağmen yoğun yatırım ve ilgi görmektedir. Tabi bunun en büyük sebeplerinden biri doğal buz pistlerinin sentetik buz pistlerine göre daha yüksek işletme gelirlerine ve cirolarına sahip olmasıdır. Doğal buz pistlerinde enerji maliyeti oldukça yüksektir ancak sentetik buz pistlerinde enerji maliyeti yoktur.

  • Ortalama 300 m2 bir doğal buz pisti tesisi anahtar teslim tüm ekipmanları ile birlikte yaklaşık 700.000 TL ile 750.000 TL arasında bir rakama kurulurken, anahtar teslim sentetik buz pisti projeleri ise 400.000 TL ile 450.000 TL arasında bir rakama rahatlıkla kurulabilmektedir.
  • Ortalama 300 m2 bir doğal buz pistinin işletme maliyetleri ( Enerji ) yaklaşık 35.000 TL ile 40.000 TL arasında değişirken, sentetik buz pistinin işletme maliyeti ( Enerji ) ise yoktur. Doğal buz pisti tesisi kurmak için betonarme vb. yapılara ihtiyaç varken, sentetik buz pistlerinde ise açık yada kapalı alan fark etmeksizin sadece düz bir alan yeterlidir
  • Sentetik buz pisti ve doğal buz pisti projelerinizin doğru yatırımlara dönüşmesi için kesin kararınızı vermeden önce buz pisti açmak istediğiniz bölgenin iklim koşulları, yaşam koşulları, alım ve harcama gücü, lokasyon vb. durumlar için iyi bir fizibilite çalışması yapmanız yada yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Doğru bir yatırım çalışması, iyi bir işletme ve kısa sürede yatırımızı amorti edeceğiniz anlamına gelir. Yeni gelişmekte olan buz pisti işletmeciliğine farklı sektörlerden bir çok girişimcinin ve yatırımcının büyük ilgi gösterdiği son yıllarda ülkemizde bir çok alışveriş merkezine, otel ve tatil köylerine, şehir parkları ve ticari alanlara buz pistleri açılmaya başlanmıştır. Bulunduğunuz bölgede eğer bir buz pisti hizmeti yoksa bu sizin için iyi bir yatırım fırsatı anlamını taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp WhatsApp