Buz Pisti Yatırımı ve Maliyetleri

Anasayfa Blog Buz Pisti Yatırımı ve Maliyetleri

Buz pateni hedef kitlesi hiç azalmayan ve günümüzde de oldukça rağbet gören bir aktivitedir. Bu nedenle buz pisti işletmeciliği de oldukça karlı bir meslektir diyebiliriz. Buz pistleri doğal buz pisti ve sentetik buz pisti olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. İhtiyaç ve bakımları farklı olması sebebiyle, bu iki buz pisti türünün maliyetleri de birbirinden farklıdır.

 

Sentetik Buz Pistleri

Sentetik buz pistleri, işletmeciler için yok denecek kadar az bir maliyet oluştururlar. Aydınlatma harici, pist için gerekli olacak herhangi bir elektrik sistemine ihtiyaç duymayan sentetik buz pistlerinin, su giderleri de oldukça azdır. Sentetik buz pistleri hava şartlarından etkilenmemesinden dolayı herhangi bir soğutma cihazı veya sistemine ihtiyaç duymazlar ve aylık bakım masrafı da sentetik buz pisti solüsyonu harici yok denebilir. 

Az maliyet ve yüksek ciro vaadi ile sıklıkla tercih edilen sentetik buz pistleri, işletmecilere oldukça avantaj sağlamaktadır.

 

Sentetik Buz Pistleri Nerelere Kurulabilir?

Sentetik buz pistleri; mevsimsel koşullardan etkilenmemesi nedeni ile kapalı ve açık olarak konumlandırılabilmektedir ve sentetik buz pistlerinde kızgın güneş altında bile yıl boyunca sorunsuz şekilde kayılabilmektedir. Sentetik buz pistlerinin kurulabilceği alanlar aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Avm’ler
 • Eğlence Merkezleri
 • Eğitim Alanları
 • Spor Tesisleri

Sentetik Buz Pisti Yatırım Maliyetleri Nelerdir?

Sentetik buz pistleri rahat kullanılabilir yapısı ve kolay temizlenebilir niteliği ile buz pisti işletmesi sahibi olmak isteyen yatırımcılar açısından oldukça sık tercih edilmektedir. Ergonomik yapısı haricinde az miktarda harcama ile nitelikli bir kullanım sunan sentetik buz pistleri, yatırım maliyeti açısından da oldukça avantaj sağlamaktadır. 

Sentetik buz pisti açmak için öncelikle ortalama 200 m2 ile 500 m2 arasında bir alana ihtiyaç olacaktır. Buz pisti açılacak alan için alışveriş merkezleri, sosyal etkinlik alanları, oteller, parklar, özel spor sahaları, belediyeler vb. yerler tercih edilebilir. Sentetik buz pisti işletmeciliği için gerekli olan alanı bulduğunuzda,  Ortalama 200 m2 sentetik buz pisti tesisi için yaklaşık 250 bin ₺ ile 300 bin ₺ arasında bir maliyet çıkmaktadır. Sentetik Buz Pisti Yatırımı İçin gerekli maliyet listesi aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Sentetik Buz Pisti İçin Gerekli Alan 
 • Buz Pisti Patenleri
 • Sentetik Buz Pisti Solüsyonu
 • Aydınlatma Sistemleri

Sentetik Buz Pisti İşletme Maliyetleri Nelerdir?

Herhangi bir soğutma ve elektrik sistemine ihtiyaç duymaması sebebi ile minimum işletme maliyeti yaratan sentetik buz pistleri; bakım için ise yalnızca sentetik buz pisti solüsyonuna ihtiyaç duymaktadır. 200 metrekarelik bir sentetik buz pistinde aylık ortalama solüsyon tüketimi 20 kg olup bununda maliyeti 2.500 TL civarına tekabül etmektedir. 

Sentetik buz pisti işletmelerinin olmazsa olmaz ekipmanlarından biri paten performansının korunmasını sağlayan paten bıçağı bileme makinesidir. Paten bıçaklarının düzenli olarak bilenmesi gerektiği için, dışarıdan alınan bir bileme hizmeti düzenli olarak ek bir maliyet olarak karşınıza çıkabilir. Bu nedenle paten bileme makinesine sahip olmanız hem uzun vadede kullanım sağlaması hem de bileme maliyeti konusunda kazançlı olmanız adına önemlidir. Bunun yanında buz pisti işletmeciliği haricinde her işletmecinin sahip olması gereken unsurlar ile birlikte maliyet getirecek unsurlar aşağıda listelenmiştir. 

 • Sentetik Buz Pisti Solüsyonu
 • Aydınlatma İçin Gerekli Elektrik

Sentetik Buz Pisti Panel Maliyetleri

Kalınlıklarına göre fiyatta değişiklik gösteren sentetik buz pisti panelleri, iklim koşullarına dayanıklı, kullanım ömrü uzun ve enerji maliyeti olmayan niteliktedir. 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm ve 20 mm kalınlıklarında üretilen buz pisti panelleri aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde fiyatlandırılmaktadır.

8 mm 75 USD + KDV
10 mm 85 USD + KDV
12 mm 95 USD + KDV
15 mm 110 USD + KDV
18 mm 120 USD + KDV
20 mm 130 USD + KDV 

Bununla birlikte m2 bazlı fiyatlandırılmalarda;

8 mm 75 USD 
10 mm 85 USD
12 mm  95 USD
15 mm  100 USD
20 mm 20 USD 

şeklinde bir fiyat Listesi uygulanmaktadır.

NOT: Sentetik buz pisti projelerinin büyüklüğüne ve maliyet artışına göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. 

 

Sentetik Buz Pisti Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Yatırımı için büyük sermayelere gerek duyulmayan sentetik buz pistleri, oluşturduğu giderin tersine iyi bir gelir imkanı sunmaktadır.  Ortalama 300 metrekarelik bir buz pisti 45 – 50 kişiye hizmet verme kapasitesine sahiptir ve doldur boşalt seans sistemi ile 16 ile 20 ay arasında kendi yatırımını amorti etmektedir. Kazancının büyük oranı bulunduğu lokasyon ile ilgili olan sentetik buz pistleri; iyi bir lokasyon içerisinde aylık 30.000 Tl ile 100.000 Tl arasında para kazanabilmektedir. 

Aylık, günlük ve haftalık olarak kiralama imkanı ile ekstra bir gelir imkanı da sunan sentetik buz pistleri, yaz ve kış fark etmeksizin gördüğü talebi sürdürmektedir. 300 metrekarelik bir sentetik buz pistinin tüm ekipmanları ile birlikte ortalama 270.000 TL – 320.000 TL bir yatırıma ihtiyaç duyduğunu ve günlük ortalama 2.500 TL – 6.000 TL arası ciro elde ettirdiğini düşünüğümüzde, sentetik buz pisti yatırımlarını oldukça kısa sürede yatırımcıları kar pozisyonuna geçirmektedir.

Sentetik Buz Pisti İşletme Maliyetleri Nelerdir?

Doğal buz pistlerinin en önemli işletme maliyetlerini enerji gideri oluşturmaktadır. 200 m2 doğal buz pistinin aylık elektrik gideri 18.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Bu enerji maliyeti kullanılan alt yapı ürünlerinin teknik özelliklerine, soğutma grubunu oluşturan ünitelerin kapasitesi ve buz pisti ile olan mesafesine göre % 5 ile % 20 arasında farklılık gösterebilir. İhtiyaç halinde soğutucu gaz, kompresörler için yağ ve sistemin çalışması için glikol ihtiyacı da olabilen doğal buz pistleri, paten severler tarafından yoğun talep görmektedir. 200 m2 bir buz pistinin ortalama aylık işletme maliyeti ( Personel, Muhasebe, Kira vb. Giderleri Hariç ) yaklaşık olarak 25.000 TL ile 35.000 TL arasındadır. Bununla birlikte buz pisti bakımı ve paten bakımı da işletme maliyetlerinin içinde tutulmaktadır. Buna göre aylık maliyet oluşturan unsurlar aşağıda belirtildiği şekilde sıralanabilir.

Doğal Buz Pistleri

Sentetik buz pistlerine oranla daha fazla maliyet gerektiren doğal buz pisti sistemleri sabit ve mobil olmak üzere iki ayrı şekilde imal edilirler. Doğal buz pistleri genellikle proje olarak çalışması yapıldığından istediğiniz bölgeye taşıyıp faaliyetine başlanamaz. Bunun için ayrıca bir keşif ve projelendirmesi yapılması gerekmektedir. Doğal Buz pisti sistemlerinde periyodik olarak makine bakımlarının yapılması gerekmektedir ve düzenli olarak suya ihtiyaç vardır. Sentetik buz pistine göre ciroları çok daha fazla, kayma performansı ise üst düzeydedir. Doğal buz pisti maliyetlerinin büyük bölümünü enerji gideri oluşturmaktadır. Buzu soğutmak için kullanılan enerji maliyeti, alanın büyüklüğü ve soğutma grubunun kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. Anahtar teslim doğal buz pistleri yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta arasında imal edilerek kurulumu yapılmaktadır. Buz pisti kurulum öncesi yapılan keşif, yerleşme planı ve proje çalışmasının doğru yapılması işletmenin riskleri en aza indirip sorunsuz şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Bir çok paten severin öncelikli tercihi olan doğal buz pistleri, maliyeti yüksek gibi gözükse de kazanılan yüksek cirolar sebebi ile öncelikli tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

 

Doğal Buz Pistleri Nerelere Kurulabilir?

Doğal buz pistleri, mevsimsel koşullardan etkilenmesi sebebi ile genellikle betonarme yapılar veya çok iyi izole edilmiş güneş ve rüzgar almayan yapılar içine kurulmaktadır. Kış döneminde kısa süreli açık hava veya çadır içlerine de kurulabilen gerçek buz pistleri istenilen ölçülerde imal edilerek montajı yapılabilmektedir. Doğal buz pisti kurulumu yapabileceğiniz bazı alanlar aşağıda örneklendirilmiştir.

 • AVM içleri
 • Oteller
 • Kapalı Eğitim Alanları
 • Spor Salonları

Doğal Buz Pisti Yatırım Maliyetleri Nelerdir?

İyi bir bakım ve koruma gereksinimine sahip olan doğal buz pistlerinin yatırım maliyetleri, projelendirilen alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 200 m2 bir alana kurulan doğal buz pateni pistinin yatırım maliyeti yaklaşık olarak 450.000 TL ile 500.000 TL arasındadır. Buz pisti soğutma grubunun kurulacak alan ile olan mesafesi, enerji hattı ile olan mesafe, zeminde kullanılacak ürünlerin yapısı ve soğutma grubunda kullanılacak donanımların teknik özelliklerine göre belirtilen bu fiyatlar değişebilmektedir. 

Doğal buz pisti işletmeciliği için gerekli olan diğer ihtiyaçlar ile birlikte, doğal buz pisti yatırımı için gerekli olan unsurlar aşağıdaki gibidir. 

“Doğal buz pisti işletmeciliği için gerekli olan diğer ihtiyaçlar”

💡Aydınlatma Sistemleri
⛸️Buz Pisti Patenleri
❄️Soğutma Sistemleri
🧊Buz Pisti Alanı
💱Enerji maliyeti (aydınlatma, soğutma)
🏒Buz pisti bakımı
🛠️Paten bakımı
💸Ekstra Giderler

Buz Pisti için Neden NCS Spor Tercih Edilmeli?

Son yıllarda Dünya’da ve ülkemizde büyük talep görmeye başlayan sentetik buz pistleri düşük işletme maliyeti ve yüksek kazanç sebebi ile bir çok girişimci, yatırımcı ve farklı sektörlere yatırım yapmak isteyen insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.Sentetik buz pistleri; düşük işletme maliyeti ve yüksek kazanç sağlaması sebebi ile son yıllarda ülkemizde ve Dünya’da büyük ilgi görmeye başlamıştır.

Her iklime ve her türlü hava koşuluna uyum sağlaması adına geliştirilen  EZ GLIDE 350[…] sentetik buz pisti sistemleri kullanan NCS Spor, aylık otalama 1000 m2 üretim kapasitesine sahip olup, isteğe bağlı  farklı tasarım ve işletme modellerine sahip sentetik buz pistlerini anahtar teslim şeklinde müşterilerine sunmaktadır. NCS Spor;  EZ GLIDE 350 yapay buz pistleri Türkiye ve Ortadoğu resmi distribütörü olmak ile birlikte ürünleri için uzun kullanım ömrü, kayma performansı ve garanti süreci sunmaktadır. Sentetik buz pisti hizmeti veren diğer firmalar ve NCS Spor karşılaştırması yapmak için Sentetik Buz Pisti Yapan Firmalar isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Buz Pisti Yatırımı ve Maliyetleri

Sentetik Buz Pisti Onarım

NCS Spor olarak, bakımı aksamış; teknik, mekanik ve zemin sorunu olan buz pistlerinin bakım, onarım ve revize işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Buz Pisti Yatırımı ve Maliyetleri

Buz Pisti İşletmeciliği

Buz pisti işletmeciliği yapmak istiyorsunuz fakat buz pisti incelikleri hakkında bir bilgiye sahip değil misiniz. buz pisti bakımı, buz pisti işletmeciliğine başlarken nerele dikkat etmelisiniz… Buz pisti işletmeciliğine dair her şeyi NCS Spor’dan öğrenebilirsiniz.

Buz Pisti Yatırımı ve Maliyetleri

Buz Pisti İşletme Maliyetleri

Buz pisti işletmeciliğine başlarken ve işletme süresince yapacağınız harcamalar ve maliyet tablosuna değindiğimiz yazımızı okumaya davetlisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp WhatsApp