Sentetik Buz Pisti ile Doğal Buz Pisti Arasındaki Farklar?

Anasayfa Bizden Haberler Sentetik Buz Pisti ile Doğal Buz Pisti Arasındaki Farklar?

Sentetik buz pisti ile Doğal Buz Pisti arasında en belirgin farklar yatırım ve işletme maliyetleridir.  Doğal buz pisti yatırım maliyeti, sentetik buz pisti yatırım maliyetine göre biraz daha yüksektir.

 

Soğutma grubu, elektrik sistemi, sirkülasyon sistemi, alt ve üst yapı maliyetleri sebebi ile sentetik buz pistlerine göre yatırım maliyeti daha yüksek olan doğal buz pistleri, buna rağmen yoğun yatırım ve ilgi görmektedir. Tabi bunun en büyük sebeplerinden biri doğal buz pistlerinin sentetik buz pistlerine göre daha yüksek işletme gelirlerine ve cirolarına sahip olmalarıdır.

 

Doğal buz pistlerinde enerji maliyeti oldukça yüksektir ancak sentetik buz pistlerinde enerji maliyeti yoktur. Doğal buz pistleri genellikle yarı açık alanlara ve kapalı alanlara kurulabilirken, sentetik buz pistleri yada diğer adıyla yapay buz pateni pistleri açık alanlara, sahil alanlarına, parklara vb. daha bir çok açık veya kapalı alana rahatlıkla kurulabilir.

 

Ortalama 300 m2 bir doğal buz pisti tesisi anahtar teslim tüm ekipmanları ile birlikte yaklaşık 700.000 TL ile 750.000 TL arasında bir rakama kurulurken, anahtar teslim sentetik buz pisti projeleri ise 400.000 TL ile 450.000 TL arasında bir rakama rahatlıkla kurulabilmektedir.

 

Ortalama 300 m2 bir doğal buz pistinin işletme maliyetleri ( Enerji ) yaklaşık 35.000 TL ile 40.000 TL arasında değişirken, sentetik buz pistinin işletme maliyeti ( Enerji ) ise yoktur. Doğal buz pisti tesisi kurmak için betonarme vb. yapılara ihtiyaç varken, sentetik buz pistlerinde ise açık yada kapalı alan fark etmeksizin sadece düz bir alan yeterlidir.

 

Sentetik buz pisti ve doğal buz pisti projelerinizin doğru yatırımlara dönüşmesi için kesin kararınızı vermeden önce buz pisti açmak istediğiniz bölgenin iklim koşulları, yaşam koşulları, alım ve harcama gücü, lokasyon vb. durumlar için iyi bir fizibilite çalışması yapmanız yada yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

 

Doğru bir yatırım çalışması, iyi bir işletme ve kısa sürede yatırımızı amorti edeceğiniz anlamına gelir. Yeni gelişmekte olan buz pisti işletmeciliğine farklı sektörlerden bir çok girişimcinin ve yatırımcının büyük ilgi gösterdiği son yıllarda, ülkemizde bir çok alışveriş merkezine, otel ve tatil köylerine, şehir parkları ve ticari alanlara buz pistleri açılmaya başlanmıştır. Bulunduğunuz bölgede eğer bir buz pisti yoksa bu sizin için iyi bir yatırım fırsatı olabilir.

 

Buz pisti projeleriniz ve yatırımlarınız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için +90 535 783 70 70 müşteri hizmetlerimizden veya ncsspor@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp WhatsApp