Bir işletmedeki mal ve hizmet maliyetlerinin sistematik olarak toplanılması, sınıflandırılması ve incelenmesini sağlayan ekonomik bir hesaplama ve değerlendirme yöntemidir.

Sentetik buz pisti maliyetlerini etkileyen faktörleri; sentetik buz pistinin kalitesi, sentetik buz pisti ürününün üretim yeri ve menşei, sentetik buz pistinin kalınlığı, sentetik buz pistinin kullanım ömrü, sentetik buz pistinin garanti koşulları vb. durumları sıralayabiliriz.

Bunların dışında günün şartlarına göre döviz kurlarındaki değişkenlikler, işçilik maliyetleri, montaj maliyetleri buz pisti maliyetlerini etkileyen faktörlerden başlıcalarıdır.

Bir proje belirli bir maliyetle başar, işletim giderleriyle ve periyodik bakım maliyeti ile devam eder. Fayda ise süreç içerisinde gerçekleşir. Sentetik buz pisti işletmelerinde maliyet hesaplaması yapılırken göz ününde bulundurulması gereken en önemli konu ürünün kalitesi, kullanım ömrü ve anlaşma yapacağınız firmanın hizmet kalitesidir.

Unutulmaması gereken en önemli konu, tesis kurulumu sonrası geri hizmet konusunda ve yardımcı ekipman tedariği konusunda en iyi hizmeti ve en kaliteli hizmeti veren firma ile çalışmak, tesisiniz için büyük bir avantaj sağlayacağı gerçeğidir.