Doğal Buz Pisti Maliyeti Nedir? İşletme Giderleri Nelerdir? Nerelere Kurulur?

Anasayfa Bizden Haberler Doğal Buz Pisti Maliyeti Nedir? İşletme Giderleri Nelerdir? Nerelere Kurulur?

Sabit ve mobil olarak iki ayrı şekilde imal edilen doğal buz pisti sistemlerinin maliyetleri de birbirinden farklıdır. Genellikle kapalı alanlara[…] kurulan doğal buz pistleri yılın 12 ay’ ı kullanılabilecek şekilde projelendirilip imal edilerek kurulumu yapılmaktadır.

 

Ortalama 200 m2 bir alana kurulan doğal buz pateni pistinin yatırım maliyeti yaklaşık olarak 450.000 TL ile 500.000 TL arasındadır. Buz pisti soğutma grubunun kurulacak alan ile olan mesafesi, enerji hattı ile olan mesafe, zeminde kullanılacak ürünlerin yapısı ve soğutma grubunda kullanılacak donanımların teknik özelliklerine göre belirtilen bu fiyatlar değişebilmektedir.

 

Anahtar teslim doğal buz pistleri yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta arasında imal edilerek kurulumu yapılmaktadır. Buz pisti kurulum öncesi yapılan keşif, yerleşme planı ve proje çalışmasının doğru yapılması işletmenin riskleri en aza indirip sorunsuz şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.

 

Doğal buz pistlerinin en önemli işletme maliyetlerini enerji gideri oluşturulmaktadır. 200 m2 doğal buz pistinin aylık elektrik gideri 18.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Bu enerji maliyeti kullanılan alt yapı ürünlerinin teknik özelliklerine, soğutma grubunu oluşturan ünitelerin kapasitesi ve buz pisti ile olan mesafesine göre % 5 ile % 20 arasında farklılık gösterebilir.

 

Doğal buz pistlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de düzenli olarak yapılması gereken periyodik bakımdır. En az 6 ayda bir soğutma grubuna bakım yapılması gerekmektedir. Kompresörlerin bakımı, yağ ve gaz kontrolleri, sirkülasyon pompalarının bakımları, fanların bakımı ve kondanserlerin bakımı sistemin düzenli ve performanslı çalışması bakımından oldukça önemlidir. Yıllık bakım maliyetleri de ortalama 4.500 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir.

 

İhtiyaç halinde soğutucu gaz, kompresörler için yağ ve sistemin çalışması için glikol ihtiyacı da olabilen doğal buz pistleri paten severler tarafından yoğun talep görmektedir. 200 m2 bir buz pistinin ortalama aylık işletme maliyeti ( Personel, Muhasebe, Kira vb. Giderleri Hariç ) yaklaşık olarak 25.000 TL ile 35.000 TL arasındadır.

 

Doğal buz pateni pistleri genellikle betonarme yapılar veya çok iyi izole edilmiş güneş ve rüzgar almayan yapılar içine kurulmaktadır. Kış döneminde kısa süreli açık hava veya çadır içlerine de kurulabilen gerçek buz pistleri istenilen ölçülerde imal edilerek montajı yapılabilmektedir.

 

Doğal buz pistleri projelerinde uzman kadrosu ve tecrübeli bir ekiple Türkiye geneli en hızlı hizmeti veren firmamız ile buz pisti hayallerinizi hayata geçirebilir sizde buz pisti işletmecisi olabilirsiniz. Son yıllarda trend olmaya başlayan doğal buz pistleri yatırımcıların ve girişimcilerin oldukça fazla talep gösterdiği sektörlerin başında gelmektedir.

 

Buz pisti bakımı, buz pisti işletmeciliği, buz pisti yatırım danışmanlığı, buz pisti imalatı ve kurulumu vb. bir çok konuda firmamızdan destek alabilir veya anahtar teslim buz pisti projeleriniz için +90 535 783 70 70 WP müşteri hizmetleri yada ncsspor@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp WhatsApp