Buz Pisti İşletmeciliği

 

buz-pisti-isletmeciligi-Buz pisti işletmeciliği, girişimciler ve iş kurmak isteyen insanlar için son zamanlarda talep oranı hızla artış gösteren bir iş alanıdır. Ülkemiz dört mevsimi yaşayabildiğinden dolayı buz pisti işletmeciliği her daim devam edebilecektir. Son yıllarda popülaritesi daha fazla artan buz pistlerinin imalatı birçok alanda yaygınlaşmıştır. Alışveriş merkezlerinde, okullarda, spor tesislerinde ve belirlenen özel alanlarda buz pisti imalatı hızlı bir şekilde yapılarak işletmeciliğine başlanmıştır. Kârlı bir yatırım aracı olacak buz pisti işletmeciliğinde buz pisti sahası imalat ücretini kısa sürede çıkaracaktır.

Buz pistleri gerçek buz veya suni malzemelerden üretilmektedir. Gerçek buz ile imalatı gerçekleşen buz pistlerine doğal buz pisti, suni malzemeden yapılan buz pistlerine ise sentetik buz pisti denilmektedir. Gerçek buz pistleri sentetik buz pistine göre daha fazla ilgi ve bakım gerektirir. Buz pistinin daima soğuk kalması için doğal buz pistine soğutma grupları kurulmalıdır. Doğal buz pistinde düzenli olarak bir personel pistin üzerini süpürmelidir. Kayarken tam anlamıyla buzu hissettirmek isteyen buz pisti işletmecileri doğal buz pisti imalatını tercih etmektedir. Sentetik buz pistleri ise daha zahmetsiz ve maliyet bakımından daha düşüktür. Sentetik buz pistinde buz pisti panelleri ile kısa sürede döşeme işlemi gerçekleşmektedir. Buz pisti panelleri için ayrıca bir soğutma sisteminin kurulmasına gerek yoktur. Sentetik buz pistlerinde sadece belirli aralıklarla pistin yüzeyine sentetik buz pisti solüsyonu uygulanmalıdır. Bu solüsyon sayesinde pistin yüzeyi kayganlaşacaktır.

Buz pisti işletmeciliğinde buz pisti imalatını gerçekleştirdikten sonra pist için uzman en az iki tane antrenör bulmanız gerekecektir. Paten kayarken müşterilerinizi yönlendirmeli ve olası bir düşme anında ilk müdahaleyi yapabilmelidir. Buz pistlerinde genellikle biletle işlem yapıldığından dolayı gişeye de bir personel almanız gerekecektir. Bunun yanı sıra bir de buz pistinin etrafını temizleyecek ve bakımını yapacak bir personel daha bulundurmanız gerekebilir. Buz pistinin büyüklüğü ve işleyişine göre personel sayısında artış olabilmektedir.

Buz pisti işletmeciliği yaparken vergiye tabii bir iş yeri sahibi olacaksınız. İdari birimlerden gerekli izinlerin alınması ve mali kayıtların açılması gerekir. Buz pisti işletirken yapılan işlemlerde fatura kesilmeli ve çalışan personellerinizi sigortalı olarak çalıştırmalısınız. Buz pisti imalatı için gerekli bir bütçeye sahip olmayan girişimciler için buz pisti kiralama iyi bir fırsat olacaktır. Doğal buz pisti kiralama ve sentetik buz pisti kiralama hizmetinden yararlanarak buz pisti işletmeciliğine başlayabilirsiniz.

Buz pisti imalatı ve buz pisti kiralama için detaylı bilgi ve kaliteli bir hizmet almak için NCS Spor ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın